STM1061N25WX6F
Supervisory Circuits Lo Pwr Vltg Detector
product image
STM1061N25WX6F Picture
SeekIC No. : 00543236 Detail
STM1061N25WX6F: Supervisory Circuits Lo Pwr Vltg Detector
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STM1061N25WX6F
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 2.5 V
Undervoltage Threshold : 2.45 V Overvoltage Threshold : 2.55 V
Output Type : Active Low, Open Drain Manual Reset : Not Resettable
Watchdog : No Watchdog Battery Backup Switching : No
Supply Voltage - Max : 6 V Supply Voltage - Min : 0.7 V
Supply Current (Typ) : 3.6 uA Maximum Power Dissipation : 320 mW
Power-Up Reset Delay (Typ) :
Overvoltage Threshold : 2.55 V
Watchdog : No Watchdog
Maximum Power Dissipation : 320 mW
Supply Voltage - Max : 6 V
Package / Case : SOT-23-3
Supply Voltage - Min : 0.7 V
Supply Current (Typ) : 3.6 uA
Battery Backup Switching : No
Monitored Voltage : 2.5 V
Undervoltage Threshold : 2.45 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTM1061N25WX6F
VendorSTMicroelectronics
Package / CaseSOT-23-3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C