STM32F103R6H6A
ARM Microcontrollers (MCU) 32BIT Cortex M3 L/D PERF LINE USB CAN
product image
STM32F103R6H6A Picture
SeekIC No. : 00379060 Detail
STM32F103R6H6A: ARM Microcontrollers (MCU) 32BIT Cortex M3 L/D PERF LINE USB CAN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STM32F103R6H6A
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : STM32F103x
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 72 MHz
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 10 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2 V to 3.6 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Package / Case : BGA-64
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Data Bus Width : 32 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Core : ARM Cortex M3
Operating Supply Voltage : 2 V to 3.6 V
Maximum Clock Frequency : 72 MHz
Data RAM Size : 10 KB
Program Memory Size : 32 KB
Processor Series : STM32F103x
Package / Case : BGA-64
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTM32F103R6H6A
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size32KB (32K x 8)
RAM Size10K x 8
Number of I /O51
Package / Case64-BGA
Speed72MHz
Controller SeriesSTM32
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 16x12b
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V