STM32F103R6T6
ARM Microcontrollers (MCU) 32BIT Cortex M3 32KB 6KB RAM 1X12 ADC
product image
STM32F103R6T6 Picture
SeekIC No. : 00380428 Detail
STM32F103R6T6: ARM Microcontrollers (MCU) 32BIT Cortex M3 32KB 6KB RAM 1X12 ADC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STM32F103R6T6
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Data Bus Width : 32 bit
Maximum Clock Frequency : 72 MHz Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 10 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 2 V to 3.6 V Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : LQFP-64 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Core : ARM Cortex M3
Operating Supply Voltage : 2 V to 3.6 V
Package / Case : LQFP-64
Maximum Clock Frequency : 72 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTM32F103R6T6
Number of I /O51
Package / Case64-LQFP
Speed72MHz
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V