STP30N20
MOSFET Power MOSFET
product image
STP30N20 Picture
SeekIC No. : 00161915 Detail
STP30N20: MOSFET Power MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP30N20
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 30 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.065 Ohms Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Continuous Drain Current : 30 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.065 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP30N20
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs75 mOhm @ 15A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1597pF @ 25V
Power - Max125W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V