STP3NK100Z
MOSFET 1000V 5.4Ohm 2.5A Zener SuperMESH
product image
STP3NK100Z Picture
SeekIC No. : 00151385 Detail
STP3NK100Z: MOSFET 1000V 5.4Ohm 2.5A Zener SuperMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP3NK100Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 2.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 2.5 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP3NK100Z
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C2.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 Ohm @ 1.25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 601pF @ 25V
Power - Max90W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V