STP50N06L
MOSFET TO-220AB N-CH 60V
product image
STP50N06L Picture
SeekIC No. : 00164875 Detail
STP50N06L: MOSFET TO-220AB N-CH 60V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP50N06L
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V Continuous Drain Current : 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.024 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Description
Packaging :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V
Continuous Drain Current : 50 A
Package / Case : TO-220
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.024 Ohms
Features:
`TYPICAL RDS(on)  =0.024
`AVALANCHERUGGEDTECHNOLOGY
`100%AVALANCHETESTED