STP60N06-14
MOSFET RO 511-STP60NE06-16 TO-220 N-CH 60V 60A
product image
STP60N06-14 Picture
SeekIC No. : 00166492 Detail
STP60N06-14: MOSFET RO 511-STP60NE06-16 TO-220 N-CH 60V 60A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP60N06-14
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.012 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Description
Packaging :
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.012 Ohms
Features:
`TYPICAL RDS(on)  = 0.012
`AVALANCHE RUGGED TECHNOLOGY
`100% AVALANCHE TESTED