STP80NE03L-06
MOSFET N-Ch 30 Volt 80 Amp
product image
STP80NE03L-06 Picture
SeekIC No. : 00163705 Detail
STP80NE03L-06: MOSFET N-Ch 30 Volt 80 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP80NE03L-06
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 22 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.006 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 80 A
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.006 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 22 V
Application
HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
 SOLENOID AND RELAY DRIVERS
 MOTOR CONTROL, AUDIO AMPLIFIERS
 DC-DC & DC-AC CONVERTERS
 AUTOMOTIVE ENVIRONMENT (INJECTION, ABS, AIR-BAG, LAMPDRIVERS, Etc. )
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VDS
Drain-source Voltage (VGS = 0)
30
V
VDGR
Drain- gate Voltage(RGS = 20 k)
30
V
VGS
Gate-source Voltage
±22
ID
Drain Current (continuous) at Tc = 25
80
A
ID
Drain Current (continuous) at Tc = 100
60
A
IDM(•)
Drain Current (pulsed)
320
Ptot
Total Dissipation at Tc = 25
150
W
Derating Factor
1
W/
dv/dt (1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
Tstg
Storage Temperature
-65 to 175
Tj
Max. Operating Junction Temperature
175
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP80NE03L-06
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 8700pF @ 25V
Power - Max150W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 5V