STP80NE06-10
MOSFET RO 511-STP80NF06
product image
STP80NE06-10 Picture
SeekIC No. : 00165543 Detail
STP80NE06-10: MOSFET RO 511-STP80NF06
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP80NE06-10
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.01 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 80 A
Package / Case : TO-220
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.01 Ohms
Features:
* TYPICAL RDS(on) = 0.0085
* EXCEPTIONAL dv/dt CAPABILITY
* 100% AVALANCHE TESTED
* APPLICATION ORIENTED
   CHARACTERIZATION
Application
* SOLENOID AND RELAY DRIVERS
* MOTOR CONTROL, AUDIO AMPLIFIERS
* DC-DC CONVERTERS
* AUTOMOTIVE ENVIRONMENT
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0) 60 V
VDGR Drain- gate Voltage (RGS = 20 k) 60 V
VGS Gate-source Voltage ± 20 V
ID Drain Current (continuous) at Tc = 25 80 A
ID Drain Current (continuous) at Tc = 100 57 A
IDM(•) Drain Current (pulsed) 320 A
Ptot Total Dissipation at Tc = 25 150 W
  Derating Factor 1 W/
dv/dt Peak Diode Recovery voltage slope 7 V/ns
Tstg Storage Temperature -65 to 175
Tj Max. Operating Junction Temperature 175
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP80NE06-10
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 10000pF @ 25V
Power - Max150W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V