STP80NF03L-04
MOSFET N-Ch 30 Volt 80 Amp
product image
STP80NF03L-04 Picture
SeekIC No. : 00149473 Detail
STP80NF03L-04: MOSFET N-Ch 30 Volt 80 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP80NF03L-04
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 80 A
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4 mOhms
Features:
 TYPICAL RDS(on) = 0.0035
EXCEPTIONAL dv/dt CAPABILITY
100% AVALANCHE TESTED
LOW THRESHOLD DRIVE
Application
 HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
 MOTOR CONTROL, AUDIO AMPLIFIERS
DC-DC & DC-AC CONVERTERS
AUTOMOTIVE ENVIRONMENT (INJECTION, ABS, AIR-BAG, LAMPDRIVERS, Etc.)
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VDS
Drain-source Voltage (VGS = 0)
30
V
VDGR
Drain- gate Voltage (RGS = 20 k)
30
V
VGS
Gate-source Voltage
±20
ID(**)
Drain Current (continuous) at Tc = 25
80
A
ID(**)
Drain Current (continuous) at Tc = 100
80
A
IDM(`)
Drain Current (pulsed)
320
Ptot
Total Dissipation at Tc = 25
300
W
Derating Factor
2
W/
dv/dt (1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
EAS (2)
Single Pulse Avalanche Energy
2.3
J
Tstg
Storage Temperature
-60 to 175
°C
Tj
Max. Operating Junction Temperature
175
°C
(`) Pulse width limited by safe operating area.
(**) Current Limited by Package
(1) ISD80A, di/dt 240A/s, VDD 24V, TjTJMAX
(2) Starting Tj = 25 , ID = 40A, VDD = 20V
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP80NF03L-04
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5500pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 4.5V