STP80NF10FP
MOSFET N Ch 100V 0.012 Ohm 30A
product image
STP80NF10FP Picture
SeekIC No. : 00151451 Detail
STP80NF10FP: MOSFET N Ch 100V 0.012 Ohm 30A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP80NF10FP
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 15 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 80 A
Package / Case : TO-220FP
Resistance Drain-Source RDS (on) : 15 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP80NF10FP
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C38A
Rds On (Max) @ Id, Vgs15 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4300pF @ 25V
Power - Max45W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs189nC @ 10V