STPS16170CB-TR
Schottky (Diodes & Rectifiers) Hi Vltg Pwr SCHOTTKY RECTIFIER
product image
STPS16170CB-TR Picture
SeekIC No. : 00190518 Detail
STPS16170CB-TR: Schottky (Diodes & Rectifiers) Hi Vltg Pwr SCHOTTKY RECTIFIER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS16170CB-TR
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 170 V
Forward Continuous Current : 16 A Max Surge Current : 75 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 15 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Forward Voltage Drop : 1 V
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : DPAK
Operating Temperature Range : + 175 C
Forward Continuous Current : 16 A
Maximum Reverse Leakage Current : 15 uA
Max Surge Current : 75 A
Peak Reverse Voltage : 170 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS16170CB-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 8A
Current - Reverse Leakage @ Vr15A @ 170V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)