STPS16170CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) Hi Vltg Pwr SCHOTTKY RECTIFIER
product image
STPS16170CT Picture
SeekIC No. : 00193075 Detail
STPS16170CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) Hi Vltg Pwr SCHOTTKY RECTIFIER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS16170CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 170 V
Forward Continuous Current : 16 A Max Surge Current : 75 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 15 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Forward Voltage Drop : 1 V
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 175 C
Forward Continuous Current : 16 A
Maximum Reverse Leakage Current : 15 uA
Max Surge Current : 75 A
Peak Reverse Voltage : 170 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS16170CT
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 8A
Current - Reverse Leakage @ Vr15A @ 170V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)