STPS2L60A
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.0 Amp 60 Volt
product image
STPS2L60A Picture
SeekIC No. : 00185138 Detail
STPS2L60A: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.0 Amp 60 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS2L60A
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 2 A Max Surge Current : 75 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.77 V at 4 A
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMA
Packaging : Reel
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA
Peak Reverse Voltage : 60 V
Package / Case : SMA
Operating Temperature Range : + 150 C
Forward Continuous Current : 2 A
Max Surge Current : 75 A
Forward Voltage Drop : 0.77 V at 4 A
Features:
· NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
· LOW FORWARD VOLTAGE DROP
·AVALANCHE CAPABILITY SPECIFIED
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VRRM
Repetitive Peak Reverse Voltage
60
V
IF(RMS)
RMS Forward Current
10
A
IF(AV)
Average forward current TL = 125 = 0.5 SMA
A
TL = 110 = 0.5 DO-41
IFSM
Surge non repetitive forward current tp = 10 ms Sinusoidal
PARM
Repetitive peak avalanche power tp = 1s Tj = 25°C
W
Tstg
Storage temperature range
- 65 to + 150
°C
Tj
Maximum operating junction temperature *
150
°C
dPtot/dTj<1/Rth( j- a)thermal runaway condition for a diode on its own heatsink
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS2L60A
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 2A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100A @ 60V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)