STPS2L60AY
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA
product image
STPS2L60AY Picture
SeekIC No. : 003428678 Detail
STPS2L60AY: DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS2L60AY
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: STMicroelectronics
Diode Type: Schottky Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60V
Current - Average Rectified (Io): 2A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 600mV @ 2A Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): - Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F: - Package / Case : SOT343
Diode Configuration: - Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: DO-214AC, SMA Supplier Device Package: SMA
Description
Series: -
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Mounting Type: Surface Mount
Reverse Recovery Time (trr): -
Capacitance @ Vr, F: -
Package / Case: DO-214AC, SMA
Diode Type: Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60V
Current - Average Rectified (Io): 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 60V
Supplier Device Package: SMA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 600mV @ 2A