STPS30150CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X15 Amp 150 Volt
product image
STPS30150CT Picture
SeekIC No. : 00186622 Detail
STPS30150CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X15 Amp 150 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS30150CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 150 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 220 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 6.5 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Forward Voltage Drop : 1 V
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 30 A
Package / Case : TO-220AB
Max Surge Current : 220 A
Configuration : Dual Common Cathode
Peak Reverse Voltage : 150 V
Operating Temperature Range : + 175 C
Maximum Reverse Leakage Current : 6.5 uA
Features:
 HIGH JUNCTION TEMPERATURE CAPABILITY
 GOOD TRADE OFF BETWEEN LEAKAGE CURRENT AND FORWARD VOLTAGE DROP
 LOW LEAKAGE CURRENT
 INSULATED PACKAGE: TO-220FPAB Insulating voltage: 2000V DC Capacitance: 45pF
 AVALANCHE CAPABILITY SPECIFIED
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VRRM
Repetitive peak reverse voltage
150
V
IF(RMS)
RMSforward current
30
A
IF(AV)
Average forwardcurrent
= 0.5
TO-220FPAB
Tc = 110°C
Per diode
Per device
15
A
TO-220AB
Tc = 155°C
30
TO-247
IFSM
Surge non repetitive forward current
tp = 10ms Sinusoidal
220
PARM
Repetitive peak avalanche power
tp = 1µs Tj = 25°C
w
Tstg
Storage temperaturerange
- 65 to + 175
Tj
Maximumoperating junction temperature *
175
dV/dt
Critical rate of rise of reverse voltage
V/s
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS30150CT
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr6.5A @ 150V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)