STPS30L40CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X15 Amp 40 Volt
product image
STPS30L40CT Picture
SeekIC No. : 00192487 Detail
STPS30L40CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X15 Amp 40 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS30L40CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 220 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.74 V
Maximum Reverse Leakage Current : 360 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 30 A
Package / Case : TO-220AB
Max Surge Current : 220 A
Peak Reverse Voltage : 40 V
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 150 C
Forward Voltage Drop : 0.74 V
Maximum Reverse Leakage Current : 360 uA
Features:
· VERY SMALL CONDUCTION LOSSES
· NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
· LOW FORWARD VOLTAGE DROP
· LOW THERMAL RESISTANCE
· AVALANCHE CAPABILITY SPECIFIED
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VRRM
Repetitive peak reverse voltage
40
V
IF(RMS)
RMS forward current
30
A
IF(AV)
Average forward current
Tc = 135 = 0.5
Per diode
Per device
15
A
IFSM
Surge non repetitive forward current tp =10 ms sinusoidal
IRRM
Peak repetitive reverse current tp=2 µs square F=1kHz
IRSM
Non repetitive peak reverse current tp = 100µ ssquare
PARM
Repetitive peak avalanche power tp = 1µs Tj = 25
W
Tstg
storage temperature range
- 65 to +150
Tj
Maximum operating junction temperature *
150
dV/dt
Critical rate of rise of reverse voltage
V/µs
* :dPtot         1
      dTj   < (Rth j a-) thermal runaway condition for a diode on its own heatsink
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS30L40CT
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr360A @ 40V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)