STPS30L60CFP
Schottky (Diodes & Rectifiers) Pwr SCHOTTKY RECTIFIER
product image
STPS30L60CFP Picture
SeekIC No. : 00190357 Detail
STPS30L60CFP: Schottky (Diodes & Rectifiers) Pwr SCHOTTKY RECTIFIER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS30L60CFP
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 230 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.75 V
Maximum Reverse Leakage Current : 480 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220FPAB
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 30 A
Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Voltage Drop : 0.75 V
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 150 C
Package / Case : TO-220FPAB
Max Surge Current : 230 A
Maximum Reverse Leakage Current : 480 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS30L60CFP
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr480A @ 60V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)