STPS30SM100SR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 100V 30A
product image
STPS30SM100SR Picture
SeekIC No. : 00190385 Detail
STPS30SM100SR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 100V 30A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS30SM100SR
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 530 A
Configuration : Single Dual Anode Forward Voltage Drop : 0.87 V
Maximum Reverse Leakage Current : 45 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : I2PAK
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Package / Case : I2PAK
Forward Continuous Current : 30 A
Peak Reverse Voltage : 100 V
Configuration : Single Dual Anode
Operating Temperature Range : + 150 C
Max Surge Current : 530 A
Forward Voltage Drop : 0.87 V
Maximum Reverse Leakage Current : 45 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS30SM100SR
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If870mV @ 30A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr45A @ 100V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)