STPS40100CT
DIODE SCHOTTKY 100V2X20A
product image
STPS40100CT Picture
SeekIC No. : 003426519 Detail
STPS40100CT: DIODE SCHOTTKY 100V2X20A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS40100CT
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: STMicroelectronics
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: - Gain : 15 dB
Current - Reverse Leakage @ Vr: - Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220AB
Description
Series: -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Diode Type: Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V
Reverse Recovery Time (trr): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220AB
Packaging: Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: -
Current - Reverse Leakage @ Vr: -
Manufacturer: STMicroelectronics
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A (DC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS40100CT
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)