STPS40150CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2x30 Amp 100 Volt
product image
STPS40150CT Picture
SeekIC No. : 00186227 Detail
STPS40150CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2x30 Amp 100 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS40150CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 150 V
Forward Continuous Current : 40 A Max Surge Current : 250 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1 V at 40 A
Maximum Reverse Leakage Current : 8 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Max Surge Current : 250 A
Forward Continuous Current : 40 A
Configuration : Dual Common Cathode
Peak Reverse Voltage : 150 V
Operating Temperature Range : + 175 C
Maximum Reverse Leakage Current : 8 uA
Forward Voltage Drop : 1 V at 40 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS40150CT
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr8A @ 150V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)