STPS40170CG
Schottky (Diodes & Rectifiers) SCHOTTKY RECTIFIER
product image
STPS40170CG Picture
SeekIC No. : 00193084 Detail
STPS40170CG: Schottky (Diodes & Rectifiers) SCHOTTKY RECTIFIER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS40170CG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 170 V
Forward Continuous Current : 20 A Max Surge Current : 250 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 30 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Forward Voltage Drop : 1 V
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 250 A
Maximum Reverse Leakage Current : 30 uA
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : D2PAK
Operating Temperature Range : + 175 C
Peak Reverse Voltage : 170 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS40170CG
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr30A @ 170V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)