STPS40M100CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X20A 100V
product image
STPS40M100CT Picture
SeekIC No. : 00185304 Detail
STPS40M100CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X20A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS40M100CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 40 A Max Surge Current : 530 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.78 V at 20 A
Maximum Reverse Leakage Current : 70 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Forward Continuous Current : 40 A
Peak Reverse Voltage : 100 V
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 150 C
Maximum Reverse Leakage Current : 70 uA
Max Surge Current : 530 A
Forward Voltage Drop : 0.78 V at 20 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS40M100CT
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If780mV @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr70A @ 100V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)