STPS40SM100CR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X20A 100V
product image
STPS40SM100CR Picture
SeekIC No. : 00189884 Detail
STPS40SM100CR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X20A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS40SM100CR
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 40 A Max Surge Current : 530 A
Configuration : Single Dual Anode Forward Voltage Drop : 0.81 V at 20 A
Maximum Reverse Leakage Current : 45 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : I2PAK
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Package / Case : I2PAK
Forward Continuous Current : 40 A
Peak Reverse Voltage : 100 V
Configuration : Single Dual Anode
Operating Temperature Range : + 150 C
Max Surge Current : 530 A
Forward Voltage Drop : 0.81 V at 20 A
Maximum Reverse Leakage Current : 45 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS40SM100CR
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr45A @ 100V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)