STPS41L60CR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X20A 60V
product image
STPS41L60CR Picture
SeekIC No. : 00192869 Detail
STPS41L60CR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X20A 60V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS41L60CR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 40 A Max Surge Current : 220 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.77 V
Maximum Reverse Leakage Current : 600 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : I2PAK
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Package / Case : I2PAK
Forward Continuous Current : 40 A
Max Surge Current : 220 A
Peak Reverse Voltage : 60 V
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 150 C
Maximum Reverse Leakage Current : 600 uA
Forward Voltage Drop : 0.77 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS41L60CR
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr600A @ 60V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)