STPS41L60CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X20 Amp 60 Volt
product image
STPS41L60CT Picture
SeekIC No. : 00185838 Detail
STPS41L60CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X20 Amp 60 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS41L60CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 40 A Max Surge Current : 220 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.77 V
Maximum Reverse Leakage Current : 600 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Forward Continuous Current : 40 A
Max Surge Current : 220 A
Peak Reverse Voltage : 60 V
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 150 C
Maximum Reverse Leakage Current : 600 uA
Forward Voltage Drop : 0.77 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS41L60CT
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr600A @ 60V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)