STPS61L45CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) Power Schottky Rectifier
product image
STPS61L45CT Picture
SeekIC No. : 00185518 Detail
STPS61L45CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) Power Schottky Rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS61L45CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 45 V
Forward Continuous Current : 60 A Max Surge Current : 500 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.56 V at 30 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1500 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Peak Reverse Voltage : 45 V
Forward Continuous Current : 60 A
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Maximum Reverse Leakage Current : 1500 uA
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 150 C
Max Surge Current : 500 A
Forward Voltage Drop : 0.56 V at 30 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS61L45CT
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560mV @ 30A
Current - Reverse Leakage @ Vr1.5mA @ 45V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)