STTA12006TV2
product image
STTA12006TV2 Picture
SeekIC No. : 004508840 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTA12006TV2
Description
Features:
·FREEWHEEL OR BOOSTERDIODE.
·ULTRA-FAST RECOVERY.
·VERY LOW OVERALL POWER LOSSES IN BOTH THE DIODE AND THE COMPANION TRANSISTOR.
·HIGH FREQUENCY OPERATIONS.
·INSULATEDPACKAGE: ISOTOP Electrical insulation : 2500VRMS
Capacitance< 45 pF
Description
The TURBOSWITCH  STTA12006TV2 is a very high performance series of ultra-fast high voltage power diodes from 600V to 1200V.
Packagedeither in ISOTOPor SOD93these 600V devices are particularly intended for use on 240V domestic mains.