STTA6006TV1
Rectifiers 2x30 Amp 600 Volt
product image
STTA6006TV1 Picture
SeekIC No. : 00179201 Detail
STTA6006TV1: Rectifiers 2x30 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTA6006TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.75 V at 30 A
Recovery Time : 65 ns Forward Continuous Current : 50 A
Max Surge Current : 230 A Reverse Current IR : 150 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 50 A
Configuration : Dual Parallel
Package / Case : ISOTOP
Recovery Time : 65 ns
Reverse Current IR : 150 uA
Max Surge Current : 230 A
Forward Voltage Drop : 1.75 V at 30 A
Features:
SPECIFICTO"FREEWHEELMODE"OPERATIONS: FREEWHEEL OR BOOSTERDIODE
ULTRA-FAST ANDSOFT RECOVERY
VERY LOW OVERALL POWER LOSSES IN BOTH THE DIODE AND THE COMPANION TRANSISTOR
HIGH FREQUENCY OPERATIONS
INSULATEDPACKAGE: ISOTOP& DOP3I Electrical insulation : 2500VRMS
Capacitance< 12 pF (DOP3I)
Capacitance< 45 pF (ISOTOP)
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VRRM Repetitive peak reverse voltage 600 V
VRSM Non repetitive peak reverse voltage 600 V
IF(RMS) RMS forward current 50 A
IFRM Repetitive peak forward current tp = 5 s F = 5kHz square 300 A
IFSM Surge non repetitive forward current tp = 10ms sinusoidal 230 A
Tj Maximum operating junction temperature 150 °C
Tstg Storage temperature range - 65 to + 150 °C
TM : TURBOSWITCH is a trademark of STMicroelectronics
Description
The TURBOSWITCH STTA6006TV1 is a very high performance series of ultra-fast high voltage power diodes from 600V to 1200V.
Packaged either in ISOTOP, DOP3I or SOD93 these 600V devices are particularly intended for use on 240V domestic mains.