STV160NF03LT4
MOSFET N-Ch 30 Volt 160 Amp
product image
STV160NF03LT4 Picture
SeekIC No. : 00156608 Detail
STV160NF03LT4: MOSFET N-Ch 30 Volt 160 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STV160NF03LT4
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V Continuous Drain Current : 160 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0019 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : PowerSO-12 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V
Continuous Drain Current : 160 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0019 Ohms
Package / Case : PowerSO-12
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTV160NF03LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C160A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.8 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4700pF @ 25V
Power - Max210W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V