STV200N55F3
MOSFET N-channel 55 V
product image
STV200N55F3 Picture
SeekIC No. : 00151735 Detail
STV200N55F3: MOSFET N-channel 55 V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STV200N55F3
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 200 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.8 Ohms Configuration : Single Quad Source
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : PowerSO-10 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.8 Ohms
Continuous Drain Current : 200 A
Package / Case : PowerSO-10
Configuration : Single Quad Source
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTV200N55F3
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C200A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.5 mOhm @ 75A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6800pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V