SUP90N03-03-E3
MOSFET 30V 90A 187W 2.9mohm @ 10V
product image
SUP90N03-03-E3 Picture
SeekIC No. : 00153321 Detail
SUP90N03-03-E3: MOSFET 30V 90A 187W 2.9mohm @ 10V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SUP90N03-03-E3
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 28.8 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0029 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0029 Ohms
Continuous Drain Current : 28.8 A