SV03HC102KAR
CAP CER 1000PF 3KV 10% RADIAL
product image
SV03HC102KAR Picture
SeekIC No. : 002925950 Detail
SV03HC102KAR: CAP CER 1000PF 3KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV03HC102KAR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 3000V (3kV) Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.370" L x 0.200" W (9.40mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.275" (6.99mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Capacitance: 1000pF
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Rated: 3000V (3kV)
Package / Case: Radial
Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.370" L x 0.200" W (9.40mm x 5.08mm)
Lead Spacing: 0.275" (6.99mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV03HC102KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.275" (6.99mm)