SV11CC225KAR
CAP CER 2.2UF 630V 10% RADIAL
product image
SV11CC225KAR Picture
SeekIC No. : 002964517 Detail
SV11CC225KAR: CAP CER 2.2UF 630V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV11CC225KAR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 2.2µF Voltage - Rated: 630V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 1.252" L x 0.200" W (31.80mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.598" (15.20mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 1.098" (27.90mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Thickness (Max): -
Capacitance: 2.2µF
Voltage - Rated: 630V
Features: High Voltage
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Height - Seated (Max): 0.598" (15.20mm)
Size / Dimension: 1.252" L x 0.200" W (31.80mm x 5.08mm)
Lead Spacing: 1.098" (27.90mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV11CC225KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing1.100" (27.90mm)