SV12AC105KAR
CAP CER 1UF 1KV 10% RADIAL
product image
SV12AC105KAR Picture
SeekIC No. : 002964518 Detail
SV12AC105KAR: CAP CER 1UF 1KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV12AC105KAR
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1.0µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 1000V (1kV) Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 1.449" L x 0.200" W (36.80mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.720" (18.30mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 1.299" (33.00mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 1.0µF
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Height - Seated (Max): 0.720" (18.30mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 1.449" L x 0.200" W (36.80mm x 5.08mm)
Lead Spacing: 1.299" (33.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV12AC105KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing1.299" (33.00mm)