SV13AC103MAR
CAP CER 10000PF 1KV 20% RADIAL
product image
SV13AC103MAR Picture
SeekIC No. : 002937509 Detail
SV13AC103MAR: CAP CER 10000PF 1KV 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV13AC103MAR
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 1000V (1kV) Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.360" (9.14mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 10000pF
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.360" (9.14mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV13AC103MAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.2" (5.08mm)