SW3001A-RO
Rocker Switches & Paddle Switches SPST ON-NONE-OFF
product image
SW3001A-RO Picture
SeekIC No. : 002631038 Detail
SW3001A-RO: Rocker Switches & Paddle Switches SPST ON-NONE-OFF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SW3001A-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPST Switch Function : ON - NONE - OFF
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 30 V Termination Style : Solder Lug
Actuator : Rocker Mounting Style : Panel
Terminal Seal : Resin Contact Plating : Tin
Illumination : Not Illuminated
Description
Power Rating :
Color :
Illumination Color :
Actuator : Rocker
Mounting Style : Panel
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Solder Lug
Contact Form : SPST
Switch Function : ON - NONE - OFF
Current Rating : 15 A
Voltage Rating DC : 30 V
Contact Plating : Tin
Terminal Seal : Resin
Parameters:
Technical/Catalog InformationSW3001A-RO
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Mounting TypePanel Mount, Flange
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC