SW3006A-RO
Rocker Switches & Paddle Switches DPDT ON-NONE-ON
product image
SW3006A-RO Picture
SeekIC No. : 002630791 Detail
SW3006A-RO: Rocker Switches & Paddle Switches DPDT ON-NONE-ON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SW3006A-RO
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - NONE - ON
Current Rating : 20 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 30 V Termination Style : Solder Lug
Illumination Color :
Switch Function : ON - NONE - ON
Actuator : Rocker
Mounting Style : Panel
Contact Form : DPDT
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Solder Lug
Voltage Rating DC : 30 V
Contact Plating : Tin
Current Rating : 20 A
Terminal Seal : Resin
Parameters:
Technical/Catalog InformationSW3006A-RO
Mounting TypePanel Mount, Flange
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Contact Rating @ Voltage20A @ 125VAC