SW3008A-RO
Rocker Switches & Paddle Switches (ON)-OFF-(ON) DPDT
product image
SW3008A-RO Picture
SeekIC No. : 002630813 Detail
SW3008A-RO: Rocker Switches & Paddle Switches (ON)-OFF-(ON) DPDT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SW3008A-RO
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : (ON) - OFF - (ON)
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 30 V Termination Style : Solder Lug
Mounting Style : Panel
Contact Form : DPDT
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Switch Function : (ON) - OFF - (ON)
Termination Style : Solder Lug
Current Rating : 15 A
Voltage Rating DC : 30 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSW3008A-RO
Mounting TypePanel Mount, Flange
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC