SWC-1.50-250
INDUCTOR 250UH 1.5A 150KHZ VRT
product image
SWC-1.50-250 Picture
SeekIC No. : 003453690 Detail
SWC-1.50-250: INDUCTOR 250UH 1.5A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWC-1.50-250
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 250µH Current: 1.5A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 230 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: Radial Mounting Type: Through Hole
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Current: 1.5A
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 230 mOhm
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Inductance: 250µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWC-1.50-250
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance250H
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)230.0 mOhm Max