SWC-2.0-470
INDUCTOR 470UH 2A 50KHZ CLIP
product image
SWC-2.0-470 Picture
SeekIC No. : 003465947 Detail
SWC-2.0-470: INDUCTOR 470UH 2A 50KHZ CLIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWC-2.0-470
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 470µH Current: 2A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 170 mOhm Max Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
DC Resistance (DCR): 170 mOhm Max
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
Current: 2A
Inductance: 470µH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWC-2.0-470
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance470H
Tolerance±20%
TypeToroidal
Current 2A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)170.0 mOhm Max