SWC-2.50-167
INDUCTOR 167UH 2.5A 150KHZ VRT
product image
SWC-2.50-167 Picture
SeekIC No. : 003465928 Detail
SWC-2.50-167: INDUCTOR 167UH 2.5A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWC-2.50-167
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 167µH Current: 2.5A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 140 mOhm Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 140 mOhm
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
Current: 2.5A
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Inductance: 167µH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWC-2.50-167
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance167H
Tolerance±20%
TypeToroidal
Current 2.5A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)140.0 mOhm Max