SWC-3.00-110
INDUCTOR 110UH 3A 150KHZ VRT
product image
SWC-3.00-110 Picture
SeekIC No. : 003465930 Detail
SWC-3.00-110: INDUCTOR 110UH 3A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWC-3.00-110
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 110µH Current: 3A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 90 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: Radial Mounting Type: Through Hole
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 90 mOhm
Current: 3A
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 110µH
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWC-3.00-110
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance110H
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 3A
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)90.00 mOhm Max