SXR102M016ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 16Volt 105C
product image
SXR102M016ST Picture
SeekIC No. : 00728961 Detail
SXR102M016ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 16Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR102M016ST
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Voltage Rating : 16 Volts
Termination Style : Radial Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 1000 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR102M016ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)210.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" H (10.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating16V