SXR102M035ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 35Volt 105C
product image
SXR102M035ST Picture
SeekIC No. : 00730167 Detail
SXR102M035ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 35Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR102M035ST
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Voltage Rating : 35 Volts
Dimensions :
Voltage Rating : 35 Volts
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Capacitance : 1000 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR102M035ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)160.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 1.181" H (12.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating35V