SXR102M050ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 50Volt 105C
product image
SXR102M050ST Picture
SeekIC No. : 00729457 Detail
SXR102M050ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 50Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR102M050ST
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 32 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Capacitance : 1000 uF
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Dimensions : 16 mm Dia. x 32 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR102M050ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)130.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.260" H (16.00mm x 32.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V