SXR121M010ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 120uF 10Volt 105C
product image
SXR121M010ST Picture
SeekIC No. : 00718684 Detail
SXR121M010ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 120uF 10Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR121M010ST
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 120 uF Voltage Rating : 10 Volts
Termination Style : Radial Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Capacitance : 120 uF
Voltage Rating : 10 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR121M010ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance120F
ESR (Equivalent Series Resistance)2.100 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.236" Dia x 0.433" H (6.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating10V