SXR122M050ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1200uF 50Volt 105C
product image
SXR122M050ST Picture
SeekIC No. : 00728483 Detail
SXR122M050ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1200uF 50Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR122M050ST
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Voltage Rating : 50 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 1200 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR122M050ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)110.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.417" H (16.00mm x 36.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating50V