SXR151M035ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 150uF 35Volt 105C
product image
SXR151M035ST Picture
SeekIC No. : 00728813 Detail
SXR151M035ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 150uF 35Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR151M035ST
Quick Details
Capacitance : 150 uF Voltage Rating : 35 Volts
Dimensions :
Voltage Rating : 35 Volts
Capacitance : 150 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR151M035ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.060 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.472" H (10.00mm x 12.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating35V