SXR151M100ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 150uF 100Volt 105C
product image
SXR151M100ST Picture
SeekIC No. : 00728789 Detail
SXR151M100ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 150uF 100Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR151M100ST
Quick Details
Capacitance : 150 uF Voltage Rating : 100 Volts
Capacitance : 150 uF
Voltage Rating : 100 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR151M100ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)620.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 1.181" H (12.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating100V